6000 Kecskemét, Jókai u. 44.    info@ezenebolt.hu    06,76,329,096    H: Zárva, K-P: 9:00-17:00, SZ: 9:00-12:00, V: Zárva    Ingyenes kiszállítás 30.000 Ft-tól!    Rugalmas garancia ügyintézés, akár 10 év garancia.

Bartók Béla írásai 4

Cikkszám: EMB60434
Bartók Béla írásai 4
Bartók Béla írásai 4
Bartók Béla írásai 4
Bartók Béla írásai 4
Bartók Béla írásai 4
Bartók Béla írásai 4
Bartók Béla írásai 4
Bartók Béla írásai 4
Bartók Béla írásai 4
Bartók Béla írásai 4
Bartók Béla írásai 4
Cikkszám: EMB60434
Raktáron 
4 000 Ft
  • Közreadta Lampert Vera
  • Lektorálta és szerkesztette Révész Dorrit, Biró Viola
  • 508 oldal
  • Bartók írásai között kiemelkedő helyet foglalnak el a népzenével foglalkozó írások.
  • A 4. kötet 50 írást és 23 szövegváltozatot tartalmaz. Az első fejezetben az egyes nemzetek népzenéjével foglalkozó írások, a másodikban a lexikoncikkek, a harmadikban az összehasonlító népzenetudomány eredményeit ismertető tanulmányok, míg a negyedikben a népdalkutatás elvi és gyakorlati problémáit tárgyaló írások sorakoznak, időrendben. A Függelék négy, kéziratban maradt szövegtöredék mellett Bartók szerb és bolgár népdalgyűjteményét is tartalmazza, amely a 3. kötetből kimaradt, végül itt kaptak helyet a szövegváltozatok is?: vázlatok, korai vagy eltérő verziók, illetve az idegen nyelven fogalmazott vagy publikált írások eredeti formái. Ezzel a kötettel - amely a fennmaradt Bartók-kéziratok teljes budapesti és amerikai anyagán alapul - jelenlegi ismereteink szerint Bartók valamennyi népzenével és népzenekutatással kapcsolatos rövidebb írása hozzáférhetővé válik magyar nyelven.
  • A kötet anyagának csaknem fele - 24 írás - részben itt jelenik meg először magyarul, részben kéziratos forrásokon alapuló első közlés. Három, eredetileg idegen nyelven publikált, de magyarul készült, és mindeddig csak fordításban ismert írás szövege a fennmaradt kéziratos forrásanyagnak köszönhetően immár a szerző megfogalmazásában olvasható. Ugyancsak a források tették lehetővé a többször felhasznált, de minden alkalommal jelentősen átdolgozott írások különböző változatainak rekonstrukcióját, amely egyben Bartók munkamódszerére is fényt vet. Ezeket a kéziratok vázlatos bejegyzései alapján azonosított, illusztrációként használt kottapéldák egészítik ki. Néhány kéziratlap fakszimiléje egy-egy írás előkészítő munkálataiba enged bepillantást. Az eligazodást névmutató, a népdalszövegek mutatója, valamint tárgymutató segíti.